inspektor24.pl

Uslugi budowlane: Szalunek

Przy realizacji robót budowlanych, bardzo ważnym elementem, bez którego nie mogłaby być zrobiona część prac jest szalunek.ubezpieczenie oc gdzie najtaniej Ten typ konstrukcji opiera się na stworzeniu specjalnej deskówki, inaczej zwanej szalówką, która jest potrzebna w trakcie prac fundamentowych. Musimy wiedzieć, iż szalunek inaczej określa się mianem deskowania. Jest to specyficzna forma, jaka jest budowana tymczasowo. Taka konstrukcja pozwala na formowanie kształtu mieszanki betonowej. W ten sposób możliwe okazuje się dokładne rozplanowanie określonych form betonowych.

Nie ma problemu z tym, że beton wyleje się krzywo, źle i nie zostanie właściwie rozprowadzony czy zaschnie w złym miejscu . Co do samego szalunku z kolei, to taka konstrukcja jest robiona z różnych elementów. Może być z płyt, na przykład ze sklejki wodoodpornej, z wiórów drewnianych, z metalu czy też z desek. Niekiedy stosuje się także konstrukcja betonowa oraz żelbetonowa.

Na chwilę obecną można także mówić o paru rodzajach deskowań. Za najistotniejsze uznaje się deskowania indywidualne, a więc takie, które są robione jednorazowo. Wykorzystane do szalunku materiały są natomiast wielokrotnie używane ponownie. Do tego dochodzi też również popularny typ jakim są szalunki przesuwne – daje się je przenosić bez demontażu w wybrane, inne miejsce.

Do tego dochodzą też inwentaryzowane deskowania, jakie są wykonywane z elementów nadających się do wielorakiego użytkowania. Jeszcze czymś innym są deskowania ślizgowe także niezmieniane w swej postaci i przesuwane bez demontażu. Deskowanie pozwala również na ochronienie wykopu ziemnego przed osypywaniem się. Niekiedy jest ono stosowane też na dach, strop czy ścianę.

– autor