inspektor24.pl

Uslugi budowlane: Szalunek

Przy realizacji robót budowlanych, bardzo ważnym elementem, bez którego nie mogłaby być zrobiona część prac jest szalunek.http://yoy.tv/channels?country=140 Ten typ konstrukcji opiera się na stworzeniu specjalnej deskówki, inaczej zwanej szalówką, która jest potrzebna w trakcie prac fundamentowych. Musimy wiedzieć, iż szalunek inaczej określa się mianem deskowania. Jest to specyficzna forma, jaka jest budowana tymczasowo. Taka konstrukcja pozwala na formowanie kształtu mieszanki betonowej. W ten sposób możliwe okazuje się dokładne rozplanowanie określonych form betonowych.

Nie ma problemu z tym, że beton wyleje się krzywo, źle i nie zostanie właściwie rozprowadzony czy zaschnie w złym miejscu . Co do samego szalunku z kolei, to taka konstrukcja jest robiona z różnych elementów. Może być z płyt, na przykład ze sklejki wodoodpornej, z wiórów drewnianych, z metalu czy też z desek. Niekiedy stosuje się także konstrukcja betonowa oraz żelbetonowa.

Na chwilę obecną można także mówić o paru rodzajach deskowań. Za najistotniejsze uznaje się deskowania indywidualne, a więc takie, które są robione jednorazowo. Wykorzystane do szalunku materiały są natomiast wielokrotnie używane ponownie. Do tego dochodzi też również popularny typ jakim są szalunki przesuwne – daje się je przenosić bez demontażu w wybrane, inne miejsce.

Do tego dochodzą też inwentaryzowane deskowania, jakie są wykonywane z elementów nadających się do wielorakiego użytkowania. Jeszcze czymś innym są deskowania ślizgowe także niezmieniane w swej postaci i przesuwane bez demontażu. Deskowanie pozwala również na ochronienie wykopu ziemnego przed osypywaniem się. Niekiedy jest ono stosowane też na dach, strop czy ścianę.

– autor